orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
SOMA'DA ADALET GÖÇÜK ALTINDA KALDI

SOMA'DA ADALET GÖÇÜK ALTINDA KALDI

  Bu yazı 20 Temmuz 2018, Cuma 10:42:16 eklenmiştir. 593 kez okunmuştur.
Yazar : Mehmet TORUN
Sistem, kendi yarattığı katliamın sorumluluğunu birkaç işveren vekiline ve mühendise yükleyerek olayı kapatmıştır


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SOMA’DA ADALET GÖÇÜK ALTINDA KALDI

Türkiye’nin en büyük maden facialarından biri olan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Maden Faciasının görüldüğü dava, 3 yılın ardından 11 Temmuz 2018 tarihinde tamamlanmıştır. 51 sanığın yargılandığı davada, şirket sahibinin de aralarında bulunduğu 37 sanık beraat ederken, 14 sanık hakkında 6 ila 22 yıl arasında değişen miktarlarda hapis cezası verilmiştir. 301 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce ailenin yıkıldığı, bölgede ve toplumda büyük bir travma yaratan bir faciada verilen bu karar adalete olan güveni bir kez daha sarsmış, vicdanları sızlatmıştır.

13 Mayıs 2014 tarihinde dünya madencilik tarihinin en acı facialarından biri yaşanmış, Soma’da 301 maden emekçisi yeraltında gaz zehirlemesi sonucu yaşamını yitirmiştir. Bu olay hakkında çok şey yazılmış, söylenmiştir. Klasörler dolusu teknik rapor hazırlanmış, tanık ifadeleri alınmış, bilirkişiler değiştirilmiş, dava sürecinde mahkeme heyeti değiştirilmiştir. Ama olayın gerçek nedeni ve gerçek sorumlular ile ilgili ciddi bir gelişme sağlanamamıştır.

Bir olayın gerçek nedeni gizlenmek istenirse, asıl suçlular korunmak istenirse o olay olabildiğince karmaşık hale getirilir ve içinden çıkılması zorlaştırılır. Sapla saman birbirine karıştırılır ki çözüm olanaksız hale gelsin.

Soma katliamı konusunda da; sabotajdan kaçınılmazlığa, fıtrattan kadere, bant yanmasından tasman oturmasına, eski imalat yangınından metan gazı yanmasına kadar pek çok şey dillendirilmiş, bir çok uzman!!  kendinden menkul görüşlerini TV kanallarında uzun uzun açıklamıştır.

Tüm bu gelişmeler sonucu, mağdur ailelerin adaletin tecelli edeceğine inancı azalmış ve kamuoyunda ciddi tereddütler oluşmuştur.  Oysa, olayla ilgili sorulacak birkaç net soru adalet arayışının önünü açacak ve gerçek sorumlulara giden yolu kısaltacaktı. Sorulara geçmeden maden sahasının hukuki durumunu hatırlatmakta yarar vardır. Söz konusu kömür sahasının ruhsat hakkı bir kamu kurumu olan TKİ’nin uhdesinde olup, özel bir şirkete “hizmet alımı” yöntemi ile kömür üretimi yaptırılmakta idi.

Önemli gördüğüm bazı teknik konuları bir kez daha paylaşmak isterim;

- Kömür ocağında yapılan imalat ve üretim işlemleri, bakanlığa verilmesi ve onaylanması gereken işletme projesi doğrultusunda mı yapılmıştır ?  Fiili çalışma, onaylanan projeye uygun mudur ? Uygun değilse kanunsuz olan bu çalışma nasıl yapılmıştır?

-   Proje değiştirildi ise, ruhsat sahibi kamu kurumu bu değişikliği kabul etmiş midir?

- Ruhsat sahibi olan kamu kurumu proje değişikliğini Enerji Bakanlığı’nın da onayına sunmak zorundadır. Sunulmuş ise Bakanlık bu değişikliği onaylamış mıdır ?

-  Proje değişikliği yapıldı ise, ocaktaki altyapı ( havalandırma, nakliyat tahkimat vb.) ve güvenlik sistemleri bu değişikliğe uygun hale getirilmiş midir ?

-  Eğer projeye uygun çalışma yapılmıyorsa bu durumu denetleyecek olan devlet kurumları denetim görevlerini yapmış mıdır ?

- Ruhsat sahibi kamu kurumu, kendi adına üretim yaptırdığı şirketin projeye aykırı olan çalışmalarını nasıl görmemiştir, gördü ise neden göz yummuştur ?

- Uzun yıllardır ocakta rutin denetimler yapan ve faciadan sadece 2 ay önce denetime giden Çalışma Bakanlığı müfettişleri raporlarında “ ocakta noksan bir şey yoktur” diye yazarken projeye uygun olmayan çalışmalara ve çok tehlikeli durumlara neden duyarsız kalmıştır. Nasıl bir denetim yapmışlardır ?

-  Yasa gereği denetim görevi olan Enerji Bakanlığı yetkilileri, ocağı denetime gittiklerinde kendilerince onaylanan projeye uygun çalışılıp çalışılmadığını neden görmemiştir ?

- Şirket, hangi hakla ve güvence ile böyle bir yanlışı uygulama cesaretini göstermiş ve denetim yapması gereken kurumlar buna seyirci kalmıştır.

Bu ve benzer sorulara yanıt aramak yerine yıllardır konu uzatılmış, kafalar karıştırılmış ve sonucunda verilen karar, kamu vicdanını tatmin etmemiştir. Yargılama sonucunda olayın gerçek nedeni aydınlatılamamış, gelecekte yaşanabilecek benzer olayların önlenmesi konusunda da ciddi bir eksiklik oluşmuştur.

 Başından beri bir hukuk skandalı olarak yürütülen duruşma, bu kararla birlikte Soma Davasında adaletin göçük altında kaldığını göstermiştir. Önce Soma’dan kaçırılan, sonra da katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan mahkeme, açıkladığı kararla birlikte katliama sebep olan maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırılarak” adeta ödüllendirmiştir.

Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini egemen hale getirenler, gerçek anlamda örgütlenmenin ve sendikalaşmanın önüne engeller koyanlar gözden kaçırılmış, dava konusu yapılmamıştır.

Sistem, kendi yarattığı katliamın sorumluluğunu birkaç işveren vekiline ve mühendise yükleyerek olayı kapatmıştır. Bu kararı kabul etmek mümkün değildir. Gerçek sorumlular hak ettikleri cezayı alana kadar sürecin takipçisi olmak bir insanlık görevidir. 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mehmet TORUN Yazıları
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Alparslan Erdem, İbrahim Tatlıses, İstanbul, Uğur İnceman, Klip, Mart, Yıldırım Demirören, fotoğraflar, Büyükşehir Belediyespor, Paris Hilton, türkiye kupası, Turkcell, İngiltere, Yıldırım, Oğulcan Engin, Galatasaray, İstanbul, Akşam, , gol, Van, Bugün, basın toplantısı, Zonguldak, Süper Lig, gece, gol, Haber, seksi, Bayern Münih,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !