orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
75 Maden işçisi açlık gevinde

75 Maden işçisi açlık gevinde

  Bu yazı 27 MAYIS 2016, Cuma 18:49:12 eklenmiştir. 6534 kez okunmuştur.
Yazar : Mehmet TORUN
MADEN EMEKÇİLERİNİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR VE ÜYELERİMİZE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

   TMMOB heyeti, Zonguldak ili Kilimli ilçesinde üretim faaliyeti yürüten De-Ka ve Balçınlar Madencilik’e ait kömür ocağında maaşlarını alamadıkları için açlık grevi başlatan maden işçilerine destek vermek ve bir gün önce gerçekleştirilen eyleme yönelik saldırıya ilişkin temaslarda bulunmak amacıyla 24 Mayıs 2016 tarihinde Zonguldak’a gitti.

 

   Ruhsat hukuku Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) uhdesinde bulunan ve rödovans sözleşmesi ile Zonguldak ili Kilimli ilçesinde üretim faaliyeti yürüten De-Ka ve Balçınlar Madencilik adlı iki özel şirkete 13 Nisan 2016 tarihinde kayyum atanmıştı. Söz konusu şirkette çalışan işçiler, 2016 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait maaşlarını alamadıkları için 4 Nisan 2016 tarihinden itibaren işe gitmeme kararı almışlardı. İşçiler kayyum heyeti ve kent yöneticileri ile yaptıkları görüşmelerden de sonuç alamayınca açlık grevine başlamışlardı.

 

   23 Mayıs 2016 tarihinde ise TMMOB İKK yetkilileri ve TMMOB üyelerinin de aralarında yer aldığı Zonguldak Demokrasi Güçleri ocak içerisinde açlık grevinde bulunanların yanında olmak ve seslerini duyurabilmek amacıyla Kilimli’de gerçekleştirilen eyleme destek vermek isterken, 15-20 kişilik gerici bir grubun saldırısına uğramış ve saldırıda iki genç yaralanmıştı.

 

   TMMOB Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Torun, Kemal Zeki Taydaş ve TMMOB Denetleme Kurulu Üyesi Cemalettin Sağtekin’ten oluşan heyet, açlık grevinin 6. günü olan 24 Mayıs 2016 tarihinde kente giderek temaslarda bulundu. TMMOB Zonguldak İKK temsilcileri ile bir araya gelen heyet, Zonguldak Valisi ve Belediye Başkanı’nı da ziyaret ederek sorunun çözümü için görüşmeler yaptı.

 

   Saldırının öğrenilmesi üzerine TMMOB’nin kente gönderdiği heyette yer alan TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, Zonguldak Valisi Ali Kaban’a saldırının planlı ve organize olduğunu, grubun demir boru ve çubuklarla saldırdığını aktardı. Torun, aldıkları duyumlara göre sivil polislerin de saldırgan grubu yönlendirdiğini valiye iletti. Vali ise saldırıdan yeni haberi olduğunu söyledi.

 

  Vali Kaban, TMMOB heyeti ile görüşmesinde eylemlerin devam ettiği iki ocağın birisinin 1.5 yıldır, birisinin de 6 aydır izinsiz, kaçak çalıştırıldığını söyledi. Vali, ocakların izinsiz çalıştırılması nedeniyle TTK’yi suçladı. Vali, 5 bin ton kömürün satılarak en kısa sürede işçilerin alacaklarının ödeneceğini de ifade etti.

 

   TMMOB Heyeti, görüşmeler sonrası bir basın açıklaması yaptı.


   MADEN EMEKÇİLERİNİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR VE ÜYELERİMİZE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

 

   Ruhsat hukuku Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) uhdesinde bulunan ve rödevans sözleşmesi ile Zonguldak ili Kilimli ilçesinde üretim faaliyeti yürüten De-Ka ve Balçınlar Madencilik adlı iki özel şirkete 13 Nisan 2016 tarihinde kayyum atanmıştır.


   Söz konusu şirkette çalışan işçiler, 2016 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait maaşlarını alamadıkları için 4 Nisan 2016 tarihinden itibaren işe gitmeme kararı almışlar, 18 Nisan 2016 tarihinde önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaparak haklarının ödenmesini istemişler ancak bu girişimlerden de bir sonuç alınamamıştır. Bu nedenle seslerini duyurabilmek ve haklarını alabilmek için kendilerini ocağa kapatarak açlık grevine başlamışlardır. Açlık grevi bugün itibariyle 6. gününü doldurmuştur.

 

   Devletin öncelikli görevi bu işçilerin yaşamlarını güvence altına almak ve iş yasasıyla belirlenmiş olan haklarının verilmesini sağlamaktır. Çünkü, bulundukları ortam uzun süreli kalmaya uygun değildir ve pek çok hayati risk barındırmaktadır. Bu nedenle uzman bir heyet tarafından ocak içerisinde başta havalandırma olmak üzere gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve bu önlemlerin acilen yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanabilecek her sonuçtan bu kararı alanlar sorumlu olacaktır.

 

   Bununla birlikte, 23 Mayıs 2016 tarihinde işçi aileleri tarafından, ocak içerisinde açlık grevinde bulunanların yanında olmak ve seslerini duyurabilmek amacıyla Kilimli’de gerçekleştirilen eyleme destek vermek için TMMOB İKK yetkilileri ve üyelerimiz ile Zonguldak Demokrasi Güçlerine karşı planlı ve örgütlü bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırı sonucunda 2 kişi ciddi şekilde yaralanmıştır. Bu saldırı tesadüf değildir. Ülkemizde yerleştirilen dışlayıcı, ötekileştirici ve kutuplaştırıcı ortamın bir sonucudur. Ülkeyi yönetenlerin sorumsuz beyanatları ve uygulamaları sonucu, hak aramak ve hak arayanları desteklemek suç sayılmakta ve hedef gösterilmektedir. Yapılan saldırıyı gerçekleştirenleri, destek verenleri ve bu ortamı yaratanları şiddetle kınıyor, bu olayın takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

   Devlet adına kayyum vasıtasıyla şirketlere el koyan iktidar, hükümet olma vasfını yerine getirmeli ve öncelikle yeraltında açlık grevinde bulunan işçilerin yaşamları güvence altına alınmalıdır. Maden emekçilerinin başta çalışma hakkı olmak üzere diğer tüm haklarının verilmesi için gerekenler acilen yapılmalıdır.


Basın ve kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

24 Mayıs 2016

TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu

Mehmet TORUN

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mehmet TORUN Yazıları
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Hızlı, Zaman, İstanbul, seksi, Yıldırım Demirören, Hilton, Alparslan Erdem, Akşam, Bugün, Yıldırım, Sosyal, hakim, Mini, Sabah, Umut Bulut, basın toplantısı, Konyaspor, Hülya Avşar, Karşıyaka, türkiye kupası, Tokat, Oğulcan Engin, Bugün, Yorum, Bülent Ersoy, , Sivasspor, Belediye Başkanı, Uğur İnceman, türkiye kupası,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !