orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
Neden Kadırga’ya Nostaljik Yürüyüş?

Neden Kadırga’ya Nostaljik Yürüyüş?

  Bu yazı 07 MAYIS 2015, Persembe 11:31:34 eklenmiştir. 8219 kez okunmuştur.
Yazar : Uzman Dr.İsmail ÇETİN
Bizim yürüyüşümüz bir barış yürüyüşüdür. Bu yürüyüş bir doğa yürüyüşü değil; bir kültür yürüyüşü.


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Neden Kadırga’ya Nostaljik Yürüyüş?

Birincisini 2013 ve ikincisini 2014 yılında düzenlediğimiz Kadırga’ya Nostaljik Yürüyüş etkinliğinin üçüncüsünü, 11-12 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Gerek bu etkinliğin planlanması aşamasında, gerekse yürüyüşlerin sonrasında bize göre hak etmediğimizi düşündüğümüz bazı tepkilere maruz kaldığımız için bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim

Ben ilk defa yürüyerek Kadırgaya gittiğimde 7-8 yaşındaydım ve o yürüyüşün anıları hala çok canlı. İnanıyorum ki köyümüzden birçoklarının Kadırga ile ilgili anıları benimkilerden kat be kat fazla. Durum böyle iken birkaç kişi dışında doğrudan bizi hedef alan bir eleştiri olmamasına rağmen (doğrudan hedef alanlara da samimiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum) sürekli olarak bu aktiviteye karşı çıkılmasını anlayabilmiş değiliz. Kimse bizi arayıp da neyi amaçlıyorsunuz demedi. Ama herkes konuştu; konuşmakla da kalmayıp yürüyüşe katılanlardan baskı kurabildiklerine de baskı kurdular. Şimdi siz yürüdünüz de ne oldu? Kadırgayı geri mi aldınız? gibi sorulara da maruz kaldık.

Bizim kültürümüzde, ‘il gider töre kalır’ diye bir özdeyiş vardır. Kadırga için 25 yıldır hemen hemen hiçbir şey yapılmadı. İnsanların bunu sorgulaması gereken bir ortamda bize üstteki soruları yöneltmiş olmaları oldukça düşündürücü. Biz farklı bir şey yaptık ve de yapmaya devam edeceğiz. Biz töreyi canlandırmayı amaçladık öncelikle. İlla ki yürüyecekseniz şuraya yürüyün, buraya yürüyün gibi bir anlam ifade etmeyen yönlendirmelerden de hiç haz etmiyoruz. Çünkü bu yürüyüş bir doğa yürüyüşü değil; bir kültür yürüyüşü. Nenelerimizin ve dedelerimizin belki yüzlerce defa geçtikleri bu yollardan, onlardan onlarca ve hatta belki yüzlerce yıl sonra yürüyerek, bu yollarda adeta onlarla buluşma yürüyüşü. Aramızda Kadırga ile ilgili hiçbir anısı olmayan gençlerimizde vardı ve orta kuşak olarak onların mutluluğunu, gururunu ve coşkusunu görmek bizi çok mutlu etti.  Köyümüze ait kültürel değerleri onlara aktarabildiğimizi doğrudan gözlemleyerek ne kadar doğru bir iş yaptığımıza bir kez daha inandık.

25 yıldan beri gidilmiyor olsa da, Kadırga Ören Köyü kültürünün görmezden gelinemeyecek bir parçasıdır. Ben hep Kadırganın Ören Köyünün hafızası olduğunu düşünmüşümdür. Kadırgayı unutursak ve yok saymaya çalışırsak, belleğimizde ciddi boşluklar olacaktır. Ortaya çıkabilecek bu boşlukları hiçbir masalla doldurma şansımız yok. O nedenle bu boşluğun oluşmasına izin vermemeyi amaçlamış bulunuyoruz; çünkü sizler gibi bizler de köyümüzü çok seviyoruz.

Bizim yürüyüşümüz bir barış yürüyüşüdür. Şuraya gitmediniz, buraya inmediniz gibi söylemlerden rahatsız olmuyoruz. Çünkü bizim amacımız Yayla Davası değil. Bu yürüyüşü bir delikanlılık, yiğitlik gösterisi olarak görmüyoruz. Kimseyi huzursuz etmek gibi bir amacımızda yok. Aramızda her tür siyasi görüşten insan var; ama o yola çıktığınız zaman emin olun sizi kucaklayan tek şey köyünüzün kültürü oluyor. Diğer farklılıklar bu gönül işinin içerisinde kaybolup gidiyor.

Grubumuz bu düşüncede olan tüm dostlarımıza açıktır. Çok yakın bir gelecekte derneğimizi kurmayı ve bu etkinliklerimizi dernek çatısı altında yürütmeyi planlıyoruz. Bir bölünmüşlük yarattığımızı düşünerek bazı dostlarımızın bizi eleştireceğini de biliyoruz ama amacımız asla bu değil. Mevcut kurulu olan ve başarılı aktiviteler ortaya koyan derneklerimizin bu aktiviteye mesafeli durmalarını da saygıyla karşılıyoruz. Aktivitelerimizi gerçekleştirmeyi planladığımız yeni bir dernek kurmanın,  bizim etkinliklerimiz nedeniyle mevcut derneklerin kendi içlerinde oluşabilecek olası sorunları da önleyeceğini düşünüyoruz.

Bu yıl ki yürüyüşümüzde ulusal basını da etkin bir şekilde kullanmayı düşünüyoruz. Bu yürüyüşleri geleneksel hale getirmeyi ve yazıya dökülmemiş etkinliklerin kalıcı olmayacağının bilinciyle, her yürüyüşümüzün anısına bir dergi çıkartmayı planlıyoruz. Çıkarmayı planladığımız dergilerin Ören Köyü kültürüne kalıcı etkiler bırakacağını ümit ediyoruz.

Saygılarımla 

           07 Mayıs 2015

     Uzman Dr. İsmail ÇETİN


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Uzman Dr.İsmail ÇETİN Yazıları
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Karşıyaka, Uğur İnceman, Eurovision, futbol, Denizli, internet, Galatasaray, Emre Aktaş, Serdar Özkan, Paris Hilton, Van, Yıldırım, gol, İbrahim Tatlıses, İstanbul, proje, , Man, İngiltere, Sosyal, Oğulcan Engin, Umut Bulut, Juventus, twitter, Mustafa Denizli, gece, Belediye Başkanı, Gökhan Ünal, Sivasspor, Türk,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !