orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
YUSUF KURT Kadırga Turist Otçus

YUSUF KURT Kadırga Turist Otçus

  Bu yazı 15 Agustos 2013, Persembe 21:41:02 eklenmiştir. 11250 kez okunmuştur.
Yazar : Misafir Kalemler


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TURİST OTÇUSU

Nasıl bir milletiz, nasıl bu hale geldik, sosyolojik bir olgu mudur bilmiyorum ama benim artık midem bulanıyor.
Bu yıl otçulara gittik. Çok kalabalık insandan geçilmiyor. En az 7 bin 8 bin araç, toz duman…
Ne oldu görkeml...i kadırgaya? Nerde Eskala ? nerde Aktaş? Nerde Ören-Oğuz…
Bu nasıl bir otçu oldu anlamadım? Evet, insan selinden geçilmiyordu ama bunlar otçu değildi… Kimse beni yanlış anlamasın lütfen. Otçuya gelmek, otçuyu yapmak, otçu olmak kavramlarının anlamaları vardır. Bunları yapmamak, bu amaçla gelmemek, bunu hissedilmediği yerde yapılan şenlik otçu şenliği değil, TATİL KÖYÜ ŞENLİĞİ, MANGAL PARTİSİ ya da FESTİVAL olur.
Bu gün yapılan otçu şenliği de tıpkı böyle oldu…
Kimseye sitem edemem… Beni yanlış anlarlar isterim ki herkes gerçekleri görsün. Biz ölüyü canlandırmaya çalışıyoruz bilinmez belki de uyuyan devi uyandırmaya.
Adı geleneksel şenlikse, geleneğine uygun olması lazım. yok adı festivalse festival mantığına göre yapılır kimse de itiraz etmez. Yok, ama kadırga otçu şenlikleri dediğin zaman bir adı ve geleneği var ve orda durmak lazım.
otçu şenliği bir ritüeldir bunu yaşamadıktan sonra sadece tatile gitmiş,gezmeye gitmiş ,serin bir yayla havası almış oluruz ve şenliği de festival dönüştürürüz.
İşin kötü tarafı “ vay efendim kadırgaya sahne kuruyorlar, otçunun önünü kesiyorlar, bizim gelmemizi istemiyorlar” gibi şikâyetlerden dolayı kadırgaya gelmeyen bazı gruplarda ne acıdır ki eleştirdikleri şeyin aynısını güya alternatifmiş gibi kendi yaylalarında yapıyorlar. Bu ne behriz bu ne lahana turşusu dostlar? Ee sen sahneyi, hoparlörü, ses sitemini eleştiriyorsun kadırganın geleneğinde böyle şeyler olmaz diyorsun ve kendin de eleştirdiğin şeyin aynısını yapıyorsun ne kadar inandırıcı olur…

Birileri birilerine kızmış kadırgaya girmiyor, birileri kendi obasında başkalarına kızdığı için ayrı bir şenlik yapıyor, diğer köy diğer köyle anlaşamadığı için kadırgada buluşmak, yan yana gitmek istemiyor ne bu yav…
Aksi gibi bunları yapanlarda “ otçu şenliği öldü, hey gidi eski otçular” diyor. Buna hakkımız yok değerli dostlar. Küsmekle, ters tepki vermekle kadırgamızı, otçular şenliğimizi geri getiremeyiz. Dedik ya uyuyan devi uyandırmak için mücadele etmeliyiz.
İnsanları bilinçlendirmeliyiz. Sivil toplum örgütleri, mahalli dernekler bu konuda caba sarf etmeli.
Özellikle metropollerde faaliyet gösteren köy, mahalle ve kültür yardımlaşma dernekleri asli görevlerini yapmalı. Hiç biri işlevini yerine getirmiyor, faklı şeylerin peşinde isim yapma, şov, peşindeler asli görevleri yerel kültürlerine sahip çıkmaktır.
Yerel kültüre sahip çıkmak demek sposor marifetiyle popüler geceler, eğlenceler tertip etmek, sözüm ona yöreyle alakası olmayan sanatçılara para kazandırmak, yaylalarımızı tatil köyüne çevirmek, aklına estiğinde izinini hangi tarihe alabilirse o zaman geleneksel olan şenliğin tarihine müdahale edip, karar alıp orijinal tarihini bozmak, millete popüler kültürü aşılamak değildir.
Bu gibi dernekler asla siyasileşemez ve ideolojik davranamazlar bunların tek amacı kültür olmalıdır. Fakat kültürün de ne olduğunu da bilmelidirler.
Gençleri eğitmek, onlara gerçek kültürel değerlerimizi anlatmak ve yaşatmak için bu şenlikler en önemli unsurladır. Kültürümüz bu dağlarda, bu şenliklerde oluştu. bu şenlikler kimliğimizin ve kültürümüzün oluşmasında en önemli yapı taşlarıdır..
Bu gün bu yozlaşma aynı hızla devam ederse.10-15 yıl içinde bu kültür yok olur.
Kültürümüz kimliğimizdir. Kemençe –horon kültürü Karadenizlinin kimliğidir. Bu iki kavramı kültürümüzden çıkardığımız zaman işte sonuç bugün ki şenliklerin görüntüsüdür.

Milletimiz popüler kültürün pençesinde, geleneksel kültürün varlığı olan birlikte paylaşma, birlikte hareket etme, dayanışma gibi olguları yok edildi.
Ne mi yapılmalı, siyasiler, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, metropollerdeki mahalle ve köy dernekleri bir araya gelmeli ve bir konuda uzlaşmalılar.

Amaç geleneksel yayla şenliklerini özünde olduğu yaşatmaksa; halka hiç müdahale etmeden, o dağları sahiplenen, şenlikleri binlerce yıldır nasıl yapıyorsa o şekilde yine halkın kendisi yapmalıdır. halkın kendisinsin şenliğini yapmasına müsaade edelim. Bırakalım o dağlarda hoparlörler, sanatçı demeye dilim varmayan sanatçıları getirmeyelim, siyasi konuşmalar, ağa seçimi, aptalca eğlenceler düzenlemeyelim. Bilmem ne derneğinin başkanı, obasının obasının İstanbul da ki şurada ki burada ki başkanı gelmişte, şu kadar yardım edecekmiş de, vay efendim yalakalıkta yalakalık, dalkavuklukta dalkavukluk… Bırakalım bunları
Bu saydığım kurum ve kuruluşlar sadece bu kültürün yaşaması, geleneğine uygun olmasına yardımcı olsun. Festival havasında geleneksel yayla şenliğine son verelim. Kadırgaya giden gruplar yine eski ihtişamıyla gelmeleri için mücadele edelim.
Festival mantığında yapılan yayla şenliklerinde ki amaç nedir?
Popülerleşmek mi? daha çok kitleye mi ulaşmak? Para kazanmak mı? Hangisi acaba? Eğer popülerleşmekse tutmadı içeriği ve ritüeli yok oldu, kuru insan yığınına döndü. Medya yoluyla daha fazla tanıtım yapmaksa neyi tanıtacağız ki? geleneksellik denen oldu yok oldu. Para kazanmaksa kim için?
Bu bir dava oldu artık. Bu kültürün yaşatılması tamamen bunu gerçek anlamda yaşayan ve kendi dinamiklerinden oluşmuş insanlara yani asıl mal sahiplerine kaldı. kendilerine ait olanı geri almak zorundadır. Bu davaya inanacak, bilinçli, eğitimli, kültürlü gençler yetiştirilmeli.
Unutmayalım değerli dostlar başka bir kadırga otçular şenliği daha yok...
YUSUF KURT

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Misafir Kalemler Yazıları
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Yıldırım Demirören, Haber, foto, Brezilya, gol, Zaman, Fenerbahçe, Denizli, Arkas, gece, İstanbul, hakim, Klip, Avrupa, Beşiktaş, Ferrari, fotoğraflar, video, Uğur İnceman, canlı, Konyaspor, seksi, Sosyal, Emre Aktaş, Türk, Türkiye, Atletico Madrid, Bugün, Van, Yorum,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !