orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
Örenliler yeni bir yayla edinmeli mi?

Örenliler yeni bir yayla edinmeli mi?

  Bu yazı 13 Temmuz 2012, Cuma 23:58:42 eklenmiştir. 15388 kez okunmuştur.
Yazar : Çavuş Metin ÖZARSLAN
Örenlilerin çıkış noktası ve geleceği açısından dünyaya açılan yeni vizyonu turizme göz kırpmalıdır.Amacımız insanlarımıza daha ayrıcalıklı ve kaliteli yaşam biçimini sunmak olmalıdır.. Örenlilerin kangren olmuş yayla davası sorunu olmazsa olmazı değildir.Altarnatif yayla ve deniz kültürünün turizme açılan kapısını aralayarak Örenliler otantik yaylacılık kültürünü modern yaşam biçimiyle birleştirerek turizme kazandırabilir.


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Örenliler yeni bir yayla edinmeli mi? Neden yeni bir yayla…

Günümüzde insanların yaşam şekilleri bireyselleşmiş  durumdadır..Kaliteli yaşam her kesimin çocuktan büyüğe olmazsa olmazı olmuştur.İnsanlar bilgi birikimlerini artırmış ve daha bilinçli  hareket ederek,harcamalarını seçici yapabilmektedir.Dünyaya bakışları, vizyonları toplulukların beraber yaşama alışkanlıkları değişmiştir.Artık yere baston vuran köy ağalıkları yoktur.Feodal ilişkiler içerisinde ekonomik bağımlılık dayatılarak insanların sindirilmeleri veya bireyin özgürce düşünme haklarını engelleme çabaları fayda vermemektedir.Ekonomik bağımsızlığın giderek artığı gerçeği ,aklın yolu bir olduğunu görmek isteyen gençlerin ve kadınların birey üzerindeki kent kültürü içerisinde yetiştiği görmezden gelinemez.

Bireyin toplumsal sorunları yorumlama ve çözme noktasında ki bakış vizyonu değişmiştir.

Toplumun önündeki idarecilerin ve yönetici durumdaki kişilerin veya toplumun kanat önderlerinin,veya akil insanların ortaklaşa çözüm yolları aramaları doğru veya yanlış bunu kendi kamu oyuyla paylaşmaları zorunluluk haline gelmiştir..

 

Konuşmamak, fikirleri başkaları ile paylaşmamak,tartışmadan uzak sindirilmiş veya bir yerlere halen bağımlı yaşamayı benimsetmeye çalışmak kafakol ilişkileri ile sorunu göz ardı ederek durumu geçiştirmeye çalışmak sorunun çözümüne zarar vermekte ve süreci uzatmaktadır.

 

Örenlilerin kendi geleneksel yaşamlarından kaynaklanan eğlenceye düşkünlüğü bölge halkları tarafından bilinmektedir. Örenliler nerede davul zurna kemençe sesi duysa orda olmak için seferber olmakta ve horon kültürünü en iyi şekilde yansıtmaktadır.

 

Tarih boyunca Örenliler, Karadeniz kültürünün merkezinde yer almış,yaylacılık geleneğini ve otçu kültürünü kadırga yaylasında icra etmiştir. Ne yazık ki yakın tarihe kadar iki köy halkı (oğuz-ören) arasında olumsuz istenmeyen davranış ve husumetler oluşmuş,can kayıplarına varan yakıcı sonuçların bedelleri toplum nezdinde derin yaralar açmıştır.Yıllarca süren mahkemeler iki köy halkını büyük ekonomik kayıplara uğrattığı gibi,bölge ekonomisine de zarar vermiştir.

 

İki köy halkı arasında anlaşma sağlanamaması örenlileri yeni bir yayla edinme noktasında geri dönülmez bir yolun başlangıcını göstermektedir.  

 

Anlaşılmayan şudur:Karadeniz insanı yayla sevdalısıdır.Deniz aşığıdır.Bu coğrafyada doğup büyüyen her bir canlının bu dağlarda ve derelerde,vadilerde yaşam hakkı vardır.Birileri tarafından belirli yerlerin “siyasi veya zoraki” sahiplenme duygusu doğanın insana sunduğu haktan mahrum bırakmaktadır.Doğada su kadar ihtiyacı olan insanın temiz oksijen alma hakkı temel bir haktır “gasp” edilemez..Nasıl ki denizi “tek başınıza kullanamıyorsanız bu dağları da tek başınıza kullanma hakkınız olmamalıdır.

 

Dereleri nasıl birileri çıkarları uğruna kullandığı vakit doğanın ekolojik dengesi değişiyor ve burada yaşayan canlıların yaşam hakkına müdahale olunuyorsa,yaylaları sahiplenerek çirkin yapılaşmalarla ve su kaynaklarına müdahale ederek diğer hakkı olan İnsanların da buralardaki haklarını “gaspetmiş” olursunuz.

 

Gadırga yaylasında yapılan otcu haftası eski otcular değildir.Kadırga kültürüne büyük katkı sağlayan Ören obasının dokusu kadırgada değişkenliklere sebep olmuştur.Ayrışmalar,sahiplenmeler ve bunlara benzer tutum davranışlar ne yazık ki otantik kültürü mikro milliyetçilike kadar götürmüş ve Karadenizin kültürel yapısına zarar vermektedir..

 

Günümüzde yayla turizmi günübirlik ekonomik olarak daha göreceli olmaktadır.Örenlilerin kangren olmuş yayla davası sorunu olmazsa olmazı değildir.Yeni nesil gençlik ve yeni jenerasyon geçmişteki bitmez tükenmez davaların takipçisi olarak yaşamları boyunca sonuç alamayacağı bir çıkmazın peşinde koşturulması yerine,yayla ve deniz kültürünün turizme açılan kapısını aralayarak,yeni bir yayla edinmenin hesaplarını yapmalıdır.

 

Yeni bir altarnatif yayla kültürünü örenliler turizme kazandırabilir.Altyapısını yaparak bölgede örnek yayla evleri ile turizmi kucaklaştırabilir.

 

Bu nasıl mı olacak.

Önce turizm rehberinden geçen bölge güzergahlarından bir yerde Örenlilere ve turizm kapsamında ki projeye yetecek kadar arazi satın alınarak veya uzun vade kiralanarak başlanabilir..Bu bölgede kurulacak yayla evleri bir proje kapsamında tek tip evler olarak turizme göz kırpabilir..Ören obasının yanı sıra,bungalov evler,tatil evleri,dinlenme ve yürüyüş alanları,horon düzü,spor sahaları, ile bir bütünlük içerisinde alt yapısı yapılarak.hayvan barınakları.doğal ürünlerin sergilendiği pazar yerleri,gibi alanlar yapılıp. içme suyu,sıcak su,kanalizasyon,uydu,internet,vs gibi hizmetler eksiksiz tamamlanarak bölgede turizme hizmet verecek tek yayla olabilir.

 

Bölgede doğa ve kültür turizmi içerisinde yer alan Sümela Manastırı,Zigana,Karaca Mağarası gibi veya sisdağı – erkeksu- ımıkyurt,-Sazalanı gibi DOKAP proje kapsamında olan tur içerisinde ki güzergahların bir yerinde kurulacak Ören obası otantik yaylacılık kültürünü modern yaşam biçimiyle birleştirerek turizme kazandırabilir.

 

Örenlilerin çıkış noktası ve geleceği açısından dünyaya açılan yeni vizyonu turizme göz kırpmalıdır.Amacımız insanlarımıza daha ayrıcalıklı ve kaliteli yaşam biçimini sunmak olmalıdır..

 

Biz örenliler eğlenceyi,yemeyi içmeyi,kültürümüzü yaşatmayı seven bir halkız.Kaybolan 20 yıllık süreci iki üç sene içerisinde yapılacak büyük etkinlik ve şölenlerle kapatılması mümkündür...Başka yaylalarda ve mesire yerlerinde kapalı Ören yüzünü dünyaya açma zamanıdır..Bu bir zorunluluktur…Ne yazık ki, yeni nesiller yayla kültüründen mahrum bırakılmıştır..Yeni kuşak bu enkazın devamını sağlamak değil,tam tersine sorunsuz yeni bir yayla bırakmanın onurunu taşımalıdır…Bugün bir yaşındaki çocuklarımız 20 yaşına geldiğinde benim yaylam burası diye benimsemeli ve sahiplenmelidir..

 

Her sürecin bir başlangıcı olduğu unutulmamalıdır..

 

Sevgi ve Saygılarımla,,

Çavuş ÖZARSLAN

13 Tem.2012

 

 

 

 

 

 

 

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
Orhan Coştur
facebook dan paylaşılmıştır
COĞRAFYASAI ORTAK,KÜLTÜRÜ ORTAK OLAN BİR TOPLUMUN ÇIKARLARIDA ORTAK OLMALIKİ BİRLİKTE BİR DEĞER YARATABİLSİN. YAZI ÇOK İSABETLİ OLMUŞ ELİNE SAGLIK ÇAVUŞ ARKADAŞ....f
Hasan Usta
Ören
İrfan Yenigün uğuzlu galiba. Ören obasının Asıl yerinde olması gerekir.Hatıraların olmadığı Çakma suni ören obası olur.Erkek gibi Ören obasına sahip çıkmak varken korkakca başka alternatif birlik beraberlik sağlamaz.Parası olan başka yerlere kaçıyor zaten kimisi sisdağında kimisi kazıkbelinde Ören delikanlılarınada bu yakışır.(Bu yorum inşallah sansüre uğramaz)
iRFAN YENİGÜN
DOGRU OLAN BUDUR
Sayın Özarslan, Oguz Ören çekişmesi temelinde karadenizin yayla sorunlarına temel bir çözüm önerisi getirmişsiniz. Aslında olması gereken de tam önerdiğiniz şeydir ama bu artık tek ören'in veya oguzun veya başka bir yerin yapabileceği bir şey değildir. Sadece ekononomik ve stratejik açıdan bu zor gözüküyor. Amam İskefiye göreler arası birleşerek böyle bir proje hayata geçirilebilir ve tüm bölgeyede örnek olarak var olan irili ufaklı yayla davalarınıda sonlandırabilir... Saygılarımla


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Çavuş Metin ÖZARSLAN Yazıları
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
türkiye kupası, Mart, seksi, fotoğraflar, Sabah, Sinan Engin, Haber, video, Konyaspor, Almanya, gece, Süper Lig, canlı, Umut Bulut, Eurovision, gol, Taraf, Akşam, Alparslan Erdem, Türk, Final, hakim, Zonguldak, Yıldırım Demirören, ebru gündeş, Karşıyaka, Hülya Avşar, Man, Büyükşehir Belediyespor, Bugün,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !