orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
Deniz,Kadın ve Gelişme

Deniz,Kadın ve Gelişme

  Bu yazı 18 MAYIS 2012, Cuma 12:34:06 eklenmiştir. 18102 kez okunmuştur.
Yazar : Prof.Dr.Müzeyyen GÜLER
Onlar köyde tarlada üretken, evde ocak başında üretken


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DENİZ, KADIN VE  GELİŞME

 

13 Mayıs 2012 de  İstanbul Boğaz’ında pisittik bir havadaki  tekne turu Ören-Der’in  yeni bir adımı oldu. Başkan Çavuş Özarslan’i kutluyorum. Düzenlemede sorumluluk üstlenen tüm kadın ,erkek ve gençleri de kutluyorum.

 

Ne güzel düşünülmüş Anneler Gününde bir motor turu yapılması. Kadınların katılımını artıran bir etkendi şüphesiz. Daha önce gittiğim dernek etkinliklerinden cok farklıydı. Kadın eli değmişti belli ki…Secimler incelmiş güzelleşmişti. Kadınları her zaman etkinliklerin içinde görmek büyük dileğimdir. Onlar köyde tarlada üretken, evde ocak başında üretken ve odada beşik başında üretken oluyorlar da dernek etkinliklerinde mi olmayacaklardı? Ne güzel düşünülmüştü her anneye bir gül verilmesi ve ne güzel düşünülmüştü acılı ve gönlü daima kırık olacak bir annenin  yılın annesi seçilerek gönlünün alınması.

 

Sepetler içinde dağıtılan güller ve şekerler bir bayram havasına çevirdi ortamı. Zaten kemençe bütün toplantıları şenlendiren eğlenceye renk getiren bir çalgı değil midir? Ne diyor türkü  

Oy kemençe kemençe neredeydin dün gece

                     Vurur kırardım seni eğlencesin eğlence….

 

Eğlencede biz Karadenizliler kemençesiz yapamıyoruz. Hatta kemençe sesi duyduğumuzda yerimizde duramıyoruz. Ben şahsen horansız kemençesiz kadınsız köy ve dernek toplantılarını tatsız tuzsuz bulurum. Benim çocukluğumda tarla kazma bile  kemençe ile yapılırdı. Müzik insanların etkinliğe katılımını, coşkusunu ve üretkenliğini artırırdı. Bugün de bu gerçek biliniyor ve kabul görüyor. Satış mağazalarında dozu iyi ayarlanmak üzere müzik yayını yapılması bundandır. Adı da konulmuştur fonsiyonel müzik. Yani işe yarayan müzik.

 

Bir Pazar günü Örenli hemşeriler bir araya geldik. Çok memnun olduk. Uzun yıllar birbirlerini görmeyenler karşılaştı. Yeni tanışmalar ve birbirini yakından tanımalar oldu. Derli toplu ve iki katlı bir motorda ideal bir mekandaki bu birlikteliğin sürdürülmesini dilerim. Istanbul’un orta yeri ve en güzel yeri Boğaz’da insanların ulaşımının da kolay olduğu bu seçimde buluşmaların tekrarlanmasını isterim.Bugün güneş yüzünü göstermedi. Güneşli bir günde umarım böyle bir gezi tekrarlanır.

 

Çevre temizliğine dikkat edilerek çöp torbalarıyla çöplerin toplanmasında olduğu gibi yeni ve daha çağdaş ufak büyük davranışlar hemşerilerin alışkanlıkları arasına girebilir. Onlar kendi üst-başlarından başlayarak her ortamı daha güzel yapabilir ve var olan güzellikleri koruyabilir. Ailenin kadın-erkek-çocuk tüm bireyleri güzel ve iyi olan şeyler için yönlendirilebilir. Özellikle kız çocuklar eğitim için ve meslek sahibi olmaları için teşvik edilebilir.

 

Artık köy gerilerde kalmıştır. Yaz aylarında gidip gelsek kendimizi oralardan koparmak istemesek de bundan böyle kentte yaşamak zorunda olduğumuz toplumsal  bir gerçektir. Kentli olarak neler yapılabilir? Kentli kişiler olarak daha nasıl yukarılara doğru çıkılabilir bunlara bakmak, yapabilenleri örnek almak zorunlu hale gelmiştir.

 

Gayretlerin boşa gitmeyeceğini bilmek gerekir. Onun gerek maddesel gerekse de manevi katkılar sağlayacağı bir gerçektir. Her ikisinden de pay almakta yarar vardır. Niteliklerimizi ve bilgilerimizi artırmak bunlara göre davranmak, niceliklerimizi (maddi varlıklar) artırmaktan daha önemlidir. Bir Yahudi baba II. Dünya savaşında kızına ‘Senin her şeyini alabilirler, malını mülkünü vs. ama bilgilerini asla’ diyerek öğüt vermiştir. Her zaman elimizde kalacak olan bilgilerimizi çoğaltmalıyız.

 

Bizden alınamayacak bilgilere ve becerilere ulaşmak için her şeyin var olduğu şu İstanbul kentinde bütün gücümüzle daha iyi eğitimin ve işin peşinde koşmalıyız. Köyden geldik evet ama köydeymiş gibi yaşamamalı, bilgimizi, düşünce ve davranışımızı artırmalı ve kendimizi değiştirmeliyiz.

 

Herkese bol şans diliyorum. Sevgilerimle

 

Prof. Dr. Müzeyyen GÜLER

 

18 May 2012


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
nermin bozoğlu şirin
kadınlarımızı geliştirmek
Sn. Müzeyyen Hn. düşüncelerinize katılıyorum. Eğer bir toplum kadınlarını ne kadar geliştirirse, bilgi sahibi yaparsa, bu bir sonraki neslin şanşı olacaktır. Bilgili kadın , önce ailesinin gelişimine sonra toplumun gelişimine daha çok katkı sunacaktır. Kadın mutlaka para kazanacağı bir meslek sahibi olmalıdır. büyük şehirlerde oturanlar , meslek edindirme kurslarından yararlanmalı ve yaptığı işleri satış pazarlama konusunda bilgisini artırmalıdır. bir sonraki boğaz turu etkinliğinde görüşebilmek dileğiyle


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Prof.Dr.Müzeyyen GÜLER Yazıları
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Gökhan Ünal, Emre Aktaş, Oğulcan Engin, Atletico Madrid, Süper Lig, türkiye kupası, Uğur İnceman, Juventus, Türk, türkiye kupası, seksi, Konyaspor, Denizli, gol, Bugün, Bugün, İngiltere, Belediye Başkanı, Bülent Ersoy, Umut Bulut, Akşam, canlı, , Gülben Ergen, Everton, seksi, Ferrari, Türkiye, İstanbul, gece,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !