orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
Batman'da askeri araca saldırı
Batman’da hain tuzak! Yedi askerimiz şehit.13 teröristin etkisiz hale getirildiğ
DÜNYA GÖZÜNÜ ORDU'YA ÇEVİRDİ
Karadeniz Bölgesi'nde Ordu'da 2 bin 100 yıllık MÖ 2. ve 1. yüzyıla ait tarihi es
Arabistan İsrail'e toprak verd
İsrail’in bu bölgedeki dik vadileri kimyasal silah deposu olarak kullanmaya hazı
ATİNA ALEV ALEV YANIYOR
Bölge haritadan silindi! Yunanistan alev alev: En az 50 ölü
MUSTAFA EREN

MUSTAFA EREN

  Bu haber 13 Mart 2011, Pazar 12:02:14 eklenmiştir. 30848 kez okunmuştur.
MUSTAFA EREN   Mustafa Eren Efendi Giresun Eynesil Ören Köyü`nde doğdu., 28 Ocak 1926’da, bu köyün, eski adıyla “Yağabil” yeni adıyla “Yakuplu” ma­hallesinde doğmuştur. Babası, Mollahaliloğullarından Molla Mustafa’dır. Sert mizacı ile tanınan Molla Mustafa, Eynesil’de ticaretle meşgul olmuştur.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MUSTAFA EREN   
 ( k.s  1926 - 1991 ) 
 Hayatı 

      İlköğrenimini Eynesil Merkez ilkokulunda ta­mamlamıştır. 1944 yılında evlenmiş olan Mustafa Eren Efendi, 1946’da Urfa’da askerlik şartlarında nöbetleri sırasında Kur’an’ı ezberlemiştir. Askerliğinin kalan kısmını Trabzon’da tamamlamıştır. Asıl eğitimi­ni askerlik dönüşünde ikmal etmiştir.Medre­selerin kapatılması, müderrislerin çeşitli suçlar isnat edile­rek telef edilmeleri ve dini eğitimin yasaklanması gibi tek parti uygulamalarına rağmen; Eynesil’de mukim, son devrin Osmanlı ulemasından Güdükoğlu Hacı Hasan Efendi ve Emekli müftü Kasberzâde Hacı Ahmet Elendi gibi kimseler­den temel İslâmi ilimleri tahsil etmeye muvaffak olmuştur.

      Tahsil ile ticareti bir ara­da yürüten Mustafa Eren Efendinin, 1950de Trabzon’a bir manifa­tura dükkânı açtığı, ancak arzuladığı ortamı bulamayarak tekrar Eynesil’e döndüğü, 1955 yılına kadar aynı işi burada devam ettirdikten sonra, bu işi oğullarına bırakarak kendi­sini tasavvufa ve İslâmi çalışmalara verdiği bilinen bir hu­sustur.Onun tasavvufla tanışması önce kitaplar aracılığı ile ol­muştur. Zira 1950’lı yıllarda bu anlamda bir arayış içindedir. Nitekim bu arayışın bir sonucu olarak, İhramcızâde Hacı İsmail Hakkı Efendi ile tanışımadan önce Vakfıkebir’de mu­kim Kadiri şeyhi Hafız Osman Efendi; Görele’de mukim Halveti şeyhi Hacı Mürsel Efendi gibi maneviyat ehli insan­larla görüşmüştür.
 
the image


    Mustafa Eren Efendi, İhramcızâde Hacı İsmail Hakkı Top­rak Hazretleri ile 1953 yılı mayıs ayında tanışmış ve hayatındaki asıl değişiklik bundan sonra başlamıştır. Bu tanışmayı ki­min sağladığını henüz bilemiyoruz, ancak ticaretle meşgul olduğu için mala gittiği İstanbul’da Eyüp Sultan Hazretleri­ni ziyaret ederek, dua ettiği ve dönüşünde Sivas’a geçtiği, Hacı İsmail Hakkı Efendiye burada intisap ettiği ifade edilmek­tedir. Bundan önce, herhangi bir yere intisabının olmadığı da bilinen bir husustur. Mustafa Eren Efendi’nin bundan sonra manevi hazlar dünyasına ait haller ile zahiri ilimleri gönlünde ve zihninde meze ederek, muhabbet ve rahmani zevk dolu bir hayat yaşadığı bilinmektedir.

       İhramcızâde Hazretlerinin 1969’da Hakk’a yürüyüşü ile de manevi görevine başlamış, kendi irşad halkasını oluştur­muştur.Dört defa hacca gitmiş, İmam-ı Azam, Şeyh Şibli, Hasan Basri ve İmam Ali radiyallâhü anhümü, her hac yolculuğunda ziya­ret etmeyi ihmal etmemiştir.

       Mustafa Eren Efendi, 1990 yılında rahatsızlanmıştır.Yakalandığı kanser hastalığı ile ilgili yapılan teda­viler olumlu sonuç vermemiş ve elem verici bir nekahet devrinden sonra,
22 Temmuz 1991 yılı salı günü Bulancak’ta hastalık döneminde kaldığı bir ihvanının evinde rahmet-i rahmana kavuşmuştur.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
Soru
İhramcızade Hz.
İhramcızade Hazretleri'nin kutlu irşad vazifesini ve emanetini Mustafa Eren denen bu kişiye devrettiğine şahit var mı?


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
ebru gündeş, Tokat, Bucaspor, basın toplantısı, Karşıyaka, Beşiktaş, Konyaspor, Bayern Münih, Yıldırım Demirören, türkiye kupası, Everton, Bülent Ersoy, seksi, Galatasaray, Serdar Özkan, Mustafa Denizli, Fatih Tekke, gol, hakim, Zaman, Van, Sabah, Final, video, Sivasspor, İstanbul, Sakarya, Zonguldak, Yıldırım, Gülben Ergen,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !