orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
DÜNYA GÖZÜNÜ ORDU'YA ÇEVİRDİ

DÜNYA GÖZÜNÜ ORDU'YA ÇEVİRDİ

  Bu haber 31 Temmuz 2018, SALI 12:36:24 eklenmiştir. 429 kez okunmuştur.
DÜNYA GÖZÜNÜ ORDU'YA ÇEVİRDİ Karadeniz Bölgesi'nde Ordu'da 2 bin 100 yıllık MÖ 2. ve 1. yüzyıla ait tarihi eser bulundu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı 2 bin  300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'nde, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen üç farklı  figürden oluşan heykeller bulundu. 

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Altınordu ilçesindeki Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan  ve 2 yıl önceki kazılarda 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça  Kibele heykelinin bulunduğu kalede çalışmalar, Gazi Üniversitesi Edebiyat  Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında  15'i arkeolog, 35 kişilik ekip tarafından yürütülüyor.

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Bu seneki çalışmalara kısa süre önce başladıklarını anlayan Şenyurt,  "Bu yılki çalışmalarımızda da kazı çalışmalarının başında yüzeye yakın bir  noktada, tapınak alanı olarak öngördüğümüz bir alanda yeni bir heykel grubuyla  karşılaştık. Bu grup bir kült, bir ritüel alanın içerisinde açığa çıktı." dedi.

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Şenyurt, Kurul Kalesi'nin, özellikle tanrıça Kibele'yi Türkiye ve  dünya gündemine Doğu Karadeniz'den tanıttığını belirterek, şunları kaydetti:

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Bu yeni buluntu grubumuz yeni bir tanrıyı, Kibele'nin partneri olan  Anadolu kökenli bir tanrıyı karşımıza çıkartıyor. Bu da Dionysos. Yeni bulduğumuz  bu buluntular, pişmiş topraktan yapılmış bir tane çocuk Dionysos ve onu  yetiştiren tanrı Pan figürü, yine Dionysos kültü ve tanrı Pan'la ilişkili olan  keçi biçimli hayvan şeklindeki kaplar... Bunlar törenlerde kullanılan kaplardır.  Böyle bir grup bulduk."

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Şu anda kazıların devam ettiğini dile getiren Şenyurt, "Daha fazla  buluntu da bekliyoruz. Açık söylemek gerekirse Dionysos ile ilgili daha farklı  buluntularla da karşılaşacağız." diye konuştu.Dionysos'un, trajedi ve komediyi, tiyatroyu Grek dünyasına tanıtan  Anadolu kökenli bir tanrı olduğunu aktaran Şenyurt, Dionysos şenlikleri, baharı,  yenilenmeyi, doğumu, ölümü, şarabı, hasadı, bereketi temsil eden önemli bir tanrı  olduğunu söyledi.Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak ise bu alanın, Karadeniz  Bölgesi'nde ilk kazı çalışması olan bir alan olduğunu kaydetti.

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Bugüne kadar pek çok eser tespit edildiğine dikkati çeken Toparlak, şu  ifadeleri kullandı:"Bir taraftan eski Kültür Bakanımızın ve yeni bakanımızın  talimatlarıyla müze yapım çalışmalarımız merkezde devam ederken böyle bir eserle,  böyle bir kültür varlığı ile karşı karşıya kalmak bizleri çok mutlu etti.  İnanıyor ve ümit ediyorum ki, bundan sonra da çok önemli eserleri buradan  alacağız. Ordu artık sadece doğasıyla değil, kültürü ve arkeolojik değerleriyle  de ön plana çıkacak. Ordu, turizmde çeşitliliği yakalamış olacak."

Ordu Kurul Kalesi

Sivri bir kaya üzerine kurulu kalede, Ordu Müzesi Müdürlüğü  başkanlığında 2010 yılında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenyurt'un  katılımıyla başlatılan kurtarma kazısı, 2017'ye kadar devam etti. 

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Çalışmalarla 250-300 merdiveni gün ışığına çıkarılan Kurul Kalesi'nde,  kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitlerinin ve duvar örgüsü  seramik parçalarının incelenmesi sonucunda buraya MÖ 2. ve 1. yüzyılda yerleşim  yapıldığı belirlendi. 

Türkiye'de müthiş keşif! Tam 2 bin 100 yıllık...

Kalede, 2016'da yürütülen kazıda ise 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin  edilen "Ana Tanrıça Kibele" heykeli bulundu. 

Ordu'nun önemli turizm yerlerinden olan, çevresinde yürüyüş  parkurları, oturma grupları, seyir terasları yapılan Kurul Kalesi'nin bulunduğu  alanda, tarihi dehliz ve su sarnıcı da yer alıyor.

Kaynak:ulusal haber
ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Everton, Hülya Avşar, twitter, Sosyal, Şebnem Ferah, basın toplantısı, Fatih Tekke, Zaman, Gökhan Ünal, Karşıyaka, Bugün, Konyaspor, Sivasspor, hakim, Van, Man, foto, Süper Lig, Türk, Genç, Hızlı, Arkas, , Kasımpaşa, Sabah, Aykut Kocaman, video, Sakarya, Büyükşehir Belediyespor, proje,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !