orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
MİNİKLERE TARİKAT KUŞATMASI

MİNİKLERE TARİKAT KUŞATMASI

  Bu haber 20 Temmuz 2018, Cuma 07:48:13 eklenmiştir. 405 kez okunmuştur.
MİNİKLERE TARİKAT KUŞATMASI Tarikatlar küçük çocukları ağına düşürüyor. Yalnızca Esenler’de 150’ye yakın sübyan mektebi var

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Miniklere tarikat kuşatması: Ölmek istiyorum anne!

Tarikatlar küçük çocukları ağına düşürüyor. Yalnızca Esenler’de 150’ye yakın sübyan mektebi var. Sübyan mektebine giden bir çocuğun annesine söylediği sözler dikkat çekiyor; ‘Cennet çok güzel.ölmek istiyorum.’

Miniklere tarikat kuşatması: Ölmek istiyorum anne!

MUSTAFA K. EROL

Okulların kapanmasıyla, İstanbul’un ara sokaklarında bodrum ve dükkandan bozma dairelerde tarikatlara bağlı sübyan okulları faaliyete geçti. Esenler ilçesinde 150’ye yakın sübyan mektebi faaliyette. Zeytinburnu Sümer Mahallesi 30’ncu sokakta rahatça çalışma yürüten sübyan okulu, soru önergesine konu oldu.

Esenler’deki sübyan mektepleriyle ilgili çalışma yapan Vatan Partisi İlçe Başkanı Oktay Şahin tanıklık ettiği olayı şöyle anlattı: “Çocuk annesine ‘Senin verdiğin harçlıktan bir şey almayacağım çünkü kadınların çalışması günahtır’ diyor. Ya da bir başkası cennet güzel olduğu için ölmek istediğini söyleyebiliyor. Ben bunlara şahit oldum.”

İlgili kamu yetkililerinden edinilen bilgiye göre yalnızca Esenler’de tarikatlara bağlı 150 sübyan okulu bulunuyor. Sübyan okullarında ağırlığı olan tarikat, Sağlık Bakanlığı’nda da etkili olan Menzil grubu. Menzil grubunun ardından en faal olan grup ise İsmailağa tarikatı.

300 MEKTEP KAPATILDI

Denetimden uzak olan sübyan okullarında ‘din eğitimi’ adı altında küçük çocuklara yetkili olmayan kişiler tarafından sözde ‘eğitim’ veriliyor. Milli Eğitim’den izni olmayan ve kaçak durumdaki bazı yerler, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatıldı. Müdürlük, şikayet durumunda harekete geçip önce durup tespit raporu tutuyor. Ardından kaçak olduğu tescillenen yeri kapatarak sorumlulara 40 bin lira para cezası kesiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü aralarında sübyan okullarının da bulunduğu kaçak durumdaki 300 okulun kapısına bu yıl kilit vurdu.

MEB TABELASI VAR KAYIT YOK

Sübyan okulları, hiçbir kayıt, bildirim ve tabelaya gerek görmeden faaliyetlerini sürdürüyor. Küçük bir kısmı ise dernek adı altında, ‘eğitim’ verdikleri yerlere tabela asıyor. Tabelası olanların da kaydı olmadığını belirten Oktay Şahin şöyle konuştu: “Bunlar devletin hiçbir birimi tarafından kontrol edilmiyor. Çeşitli grup ve tarikatlara bağlılar. Ağırlıklı olarak Menzil tarikatına bağlı sübyan okulları var. Binaların bodrum ve giriş katlarındalar. Bazıları kendilerini Milli Eğitim’e bağlı gösteren taleba asmış. Biz bunları tek tek Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sorduk. Ancak hiçbirinin böyle bir kaydı yok. Bu tarikatların hepsinin hedefi devleti ele geçirmek. Ülke yönetiminde söz sahibi olmak istiyorlar. Bunlarla mücadele edecek kamu görevlileri tedirgin ve çaresiz duruma düşürülmüştür. Oysa yasalarımıza göre bunlar suç. Devletin bu konuda kararlılık sergilemesi lazım. Bunların kapatılması lazım. Buraların kapatılması İslam dinine de hizmettir. Çünkü burada yapılan şey Kuran temelinde bir din anlatısı değil, hurafelere dayalı güç elde etmek amacıyla korkutmacalar yapılıyor.”

‘HER SOKAK ARASINDA VAR!’

Tarikatların etkili olduğu yerlerinden biri de Zeytinburnu. CHP Zeytinburnu Grup Başkanvekili Hüseyin Üsküdar, ilçede faaliyet gösteren tarikat yapılanmalarının denetimiyle ilgili belediye meclisine soru önergesi verdi. Her sokak arasında tarikat sübyan okullarının olduğunu ifade eden Hüseyin Üsküdar şunları söyledi: “Çocuklar kötü koşullarda cezaevi gibi yerlerdeler, orada ne yaptıkları belli değil. Zeytinburnu’nda Bakanlığın kreşi yok. Özel sektörün de üç tane kreşi var. Sübyan mektepleri her sokak arasına yayılmış vaziyette. Resmi olmadıkları için sayısını tam olarak tespit edemiyoruz. Onlarcası bu işleri yapıyor.”

kAYNAK:Aydınlık gazetesi
ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Yorum, video, Arkas, Büyükşehir Belediyespor, Kasımpaşa, Mustafa Denizli, gece, Beşiktaş, Hızlı, Şebnem Ferah, türkiye kupası, Türk, İstanbul, seksi, Bugün, Sosyal, İstanbul, İbrahim Tatlıses, Serdar Özkan, Galatasaray, Manisaspor, Tokat, Haber, basın toplantısı, Oğulcan Engin, gol, Ferrari, Zaman, twitter, Madonna,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !