orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
TÜİK 2018 Ören Nüfusu 2152
Ören Beldesi Nüfusu 2152 Eynesil İlçesi Nüfusu 13.955
BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU
Eynesil ilçesi ve Ören Beldesinde Belediye Başkan adayları belli oldu
Paris sokakları alev alev
Akaryakıt zamlarını ülke genelinde protesto eden ‘sarı yelekliler Fransa çapında
BAŞKANA HAPİS CEZASI
Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'na ‘hapis cezası verildi.
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
ÇAVUŞLU BELDESİ ÖLÜYOR

ÇAVUŞLU BELDESİ ÖLÜYOR

  Bu haber 19 Subat 2018, Pazartesi 08:24:30 eklenmiştir. 737 kez okunmuştur.
ÇAVUŞLU BELDESİ ÖLÜYOR Giresun İlinin Çavuşlu Beldesinde siyanür endişesi halkta korkuya neden oluyor

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Trabzon’da faaliyet gösteren özel bir şirkete ait bakır madeninin siyanür karışımı kimyasal atıklarının kamyonlar aracılığıyla Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu beldesindeki çöp depolama alanına döküldüğünü söyleyen yurttaşlar tedirgin. Sağlıklarından ve hayatlarından endişe eden halk, konuyu açığa kavuşturmak için var gücüyle çalışıyor. Atıkların döküldüğü an görüntü kayıtları yapan yurttaşlar, kayıtları yetkililere iletti. Söz konusu tesis olan Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisi ayrıca bölgedeki su ihtiyacının karşılandığı su kuyularının bulunduğu alanda yer alıyor. Valilik ‘atıklarda siyanür yok’ dese de halkın tedirginliği sürüyor.

 

Hukuksuzluk diz boyu
Çavuşlu Belde Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, belde halkının sağlığı için endişe duyduklarını belirterek bahse konu çöp depolama alanının açılmaması için zamanında mücadele verdiklerini ifade etti. Arslan şöyle konuştu: Burası karayolları tarafından Karadeniz Sahil Yolu yapılırken kullanılan bir taş ocağıydı. Bu alana bir katı atık tesisi yapımına karar verilince, biz buna karşı çıktık. Bu olayı yargıya taşıdık. İki kez mahkemeyi kazandığımız halde, çöp tesisini mühürlememize rağmen çalışmalar hala devam ediyor. Biz buraya eski parayla 3.5 trilyon ceza yazdık. Bu cezayı da Bölge İdare Mahkemesi iptal etti. Bu atık tesisinin yanında bir dere akıyor ve bu dere üzerinde bizim içme su kuyularımız var. Yağmurlu havalarda çöp sızıntıları derenin suyuna karışıyor ve bu dereden belediyenin içme suyu kuyularına geliyor. Biz bu kuyulardan 7 tane mahalleye 70 kilometre hattan su veriyoruz. Ben yetkili mülki amirlerimizden halkın sıhhatini ve selametini düşünerek bu konuyla ilgilenmelerini bekliyorum. “Bize gelen şikâyetlerde bu maden cürufu içerisinde kanserojen madde olduğu söyleniyor. Biz de bu konuda gerekli incelemeyi yaparak bazı raporlar tuttuk.

Gerekli yerlere müracaatımızı yaptık. Daha önce de bu maddeyi Şebinkarahisar’da bir alana döküyorlarmış, buradaki vatandaşlar isyan edince, şimdi bizim buraya getiriyorlar. Şimdi de bizi zehirliyorlar” diyen Arslan konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da mektup yazıklarını söyledi.

Tıbbi atıkları da inkâr etmişler
Belde sakini Rıza Keskin de şöyle konuştu: Burası katı atık tesisi olarak geçiyor, ama buraya her şey dökülüyor. Buraya kimyasal, tıbbi atık ve cüruf bile dökülüyor. Buraya bir bakır madenin cürufu dökülüyor ve bu maddenin içinde kanserojen madde olan siyanür olduğunu öğrendik. Bununla ilgili de araştırmasını belde sakinleri olarak biz yapıyoruz. Buraya zehir döküyorlar. Daha önceleri de yetkililer tıbbı atıkları da dökmedik demişlerdi, biz tespit ettik ki döküyorlarmış. Bu maden cürufunu da dökmüyoruz dediler, göreceğiz ki döküyorlar. Eğer siyanür iddiaları doğruysa, resmen burada yaşayan insanları zehirliyorlar. Biz de bu olayı ispatlamak için belde sakinleri olarak var gücümüzle olayı üzerine gidiyoruz. Bizim en büyük endişemiz bu çöp depolama alanı yanından gecen derenin üzerinde bulunana belediyeye ait içme su kuyuları. Bu kuyulardan binlerce kişi su içiyor. Bu cürufun suyu dereyle birlikte su kuyularımıza gidiyor, bu bizi çok endişelendiriyor.

Konuyla ilgili Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamada ise atıkların zararlı olmadığı belirtilerek “Bahsedildiği gibi bu topraklar siyanür içermeyen serbest topraklardı” dendi.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ören Belediye başkanı kimi görmek istersiniz?
MHP-Sabit Balcı
İYİ PARTİ-İsmet Kart
AKP- Mustafa Eren
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
türkiye kupası, Mini, İbrahim Tatlıses, Van, , Brezilya, Oğulcan Engin, Taraf, Klip, Eurovision, Galatasaray, Hülya Avşar, Hızlı, Karşıyaka, video, foto, Şebnem Ferah, Avrupa, Paris Hilton, Turkcell, Yıldırım Demirören, Belediye Başkanı, Süper Lig, Bucaspor, Man, Final, Serdar Özkan, Mustafa Denizli, Türkiye, Ferrari,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !