orenbeldesi.com | Guncel Tarafsiz Haberin Dogru Adresi
RABİA'NIN KATİLLERİ BULUNSUN
EYNESİL DE İTALYAN MAFYASI ÖRNEĞİ: OMERTA
Batman'da askeri araca saldırı
Batman’da hain tuzak! Yedi askerimiz şehit.13 teröristin etkisiz hale getirildiğ
DÜNYA GÖZÜNÜ ORDU'YA ÇEVİRDİ
Karadeniz Bölgesi'nde Ordu'da 2 bin 100 yıllık MÖ 2. ve 1. yüzyıla ait tarihi es
Arabistan İsrail'e toprak verd
İsrail’in bu bölgedeki dik vadileri kimyasal silah deposu olarak kullanmaya hazı
ATİNA ALEV ALEV YANIYOR
Bölge haritadan silindi! Yunanistan alev alev: En az 50 ölü
İRAN'DA ÖZGÜRLÜK İSYANI

İRAN'DA ÖZGÜRLÜK İSYANI

  Bu haber 02 Ocak 2018, SALI 08:23:16 eklenmiştir. 398 kez okunmuştur.
İRAN'DA ÖZGÜRLÜK İSYANI İran’da ekonomik isyan büyüyor, ölü sayısı durmaksızın artıyor!.Çıkan olaylarda 29 kişi hayatını kaybetti.Ruhani, protestocuları sokağa çeken tek şeyin ekonomik sorunlar olmadığını, insanların daha fazla özgürlük istediğini de belirtti.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'da işsizlik, enflasyon ve yolsuzluk gerekçesiyle başlayan ve göstericilerin polisle silahlı çatışmaya girdiği protestolar 5. gününde de devam ediyor. Protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı biri polis memuru olmak üzere 13'e yükseldi.

İran’da geçen perşembe hayat pahalılığına tepki olarak Meşhed kentinde başlayan gösteriler diğer şehirlere de yayıldı. Rejim ise kendi taraftarlarını toplayarak karşı gösteri organize etti. Gösteriler, 2009’da aylarca süren eylemlerden sonra ülkedeki en büyük protestolar oldu.

İran’da, ekonomik durumu ve temel besin gıdalarındaki yüksek fiyat artışını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde toplam 29 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Gösterilerin beşinci gününe gelindiğinde gözaltına alınan kişi sayısının da 400'ü geçtiği belirtiliyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani protestolarla ilgili olarak milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada önemli ifadeler kullandı.

Sosyal medyaya yasak

İranlı yetkililer önlem amacıyla pazar günü geçici olarak Instagram ve mesajlaşma uygulaması Telegram'ı engellemişti.

Ruhani: Gösteriler bir tehdit değil bir fırsat

Pazartesi günü devlet televizyonundan açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı HasanRuhani, gösterilerin bir tehdit olarak değil, insanların sorunlarını görmek için bir fırsat olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

İran yönetimi dış güçleri suçluyor

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi, protestoların arkasında ABDİngiltere ve S uudiArabistan'ın olduğunu savundu. Cumartesi gecesi Dorud kentindne gelen ilk ölüm haberiyle ilgili yapılan açıklamada ölen iki kişinin yabancı ajanlar tarafından öldürüldüğü belirtilmişti.

Lorestan vilayetinin vali yardımcısı Habibollah Khojastehpur İran devlet televizyonu ile yaptığı röportajda "Yasa dışı gösterilerde ne yazık ki iki kişi hayatını kaybetti. Polis ya da güvenlik güçleri tarafından herhangi bir ateş açılmadı. Olayla ilgili karşı devrimci grupların aleyhinde bazı delillere sahibiz. İki kişiyi yabancı ajanlar öldürdü" demişti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhaniise olaylardan ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan'ın sorumlu olduğunu açıkladı.
Şamhani, "İran'daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan'dan geliyor. Durumla ilgili sosyal medya ağlarında yaşanan şey, İran halkına karşı bir vekalet savaşıdır" dedi.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
 
Giresun büyük şehir olmalı mı?
EVET
HAYIR
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Ören-der piknik 2012
Ören Beldesi Cami
Ören Köyü Slayt
Ören Horonu Sazalanı Hatırası
Ören-der piknik 2011
[ Tümünü Göster ]

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Aykut Kocaman, Genç, Sabah, Fatih Tekke, Sinan Engin, Eurovision, Haber, Zonguldak, Turkcell, internet, Avrupa, Van, Sakarya, Gençlerbirliği, Juventus, Karşıyaka, ebru gündeş, Brezilya, Bugün, Sosyal, Manisaspor, İstanbul, , Bucaspor, foto, Hilton, İstanbul, Ferrari, Denizli, seksi,
 
|   Copyright © 2014 orenbeldesi.com Tüm Hakları Saklıdır.

 Site içeriğinin veya materyallerin başka bir yerde izinsiz yayınlanması kesinlikle yasaktır. !